Sponsors
FAQ - FLL
FAQ -  Jr. FLL
2012 Louisiana Regional
2012 Important Dates
2012 Teams
2012 Qualifiers
2012 Registration
Junior FLL (6-9 yrs)
La First LEGO League
Download
2011 Food Factor
2011 Projects
2011 Qualifiers
2011 Regional
2011 Teams
Volunteers
Q & A
2009 FLL Forums
- - - - - - -
2010 Training
Rookie Fast Start
NXT Training
Funding Request
Links & Maps
Press & PR Downloads
- - - - - - - - -
Contact Us
 - - - Previous Years - - - -
2010 LA Results
Hall of Fame
2010 Body Forward Field Set-up
2009 Tournament
2008 Awards
Photo Player Flash
2006 NanoQuest
2005 Ocean Odyssey
2004 No Limits
2003 Mission Mars
New Orleans in LEGO
FAQ
e-mail me



Qualifier Advancement

 

Date   Qualifier   Teams   Advancing to Regional  
5-Nov Central 13 9
12-Nov North Shore 21 16
19-Nov North (Shreveport) 12 9
19-Nov South  (Haynes) 24 19
19-Nov South (McDonough) 10 7
    Total   80   60  


Central - 11/5

 

As of October 19: 13 of Maximum 20 teams

Team Number Team Name Organization Name City
5846 Phoenix UL Lafayette
11221 Sacred Heart Moreauville Sacred Heart Moreauville Moreauville
4143 The Mechanical Mavericks LaSAS Bunkie
75 Berchmans Academy Saints  Schools of the Sacred Heart Grand Coteau
11114 Bot Builders Plaucheville Elementary School Plaucheville
9747 Gangster Gators Homeschoolers Lafayette
9306 Mechanical Vikings Avoyelles Public Charter School Mansura
9307 Robotic Vikings APCS Mansura
10559 Bunkie Elementary Learning Academy Bunkie Elementary Learning Academy Bunkie
4102 LES AIM Techs Lafargue Elementary Effie
8531 MES Robotics Marksville Elementary School Marksville
13629 Cottonport Wildcats Cottonport Elementary Cottonport
12154 Robotic Ponies RES Robotics Simmesport

Qualifier Awards
Champion's Award - 4143 LASAS
 
Robot Performance - 5846 Phoenix (128 points)
        2nd 4102 LES Aim Techs  (96 points)
        3rd4143 The Mechanical Maverics  (94 points)

 

Robot Design

            1st          5846     Phoenix

            2nd         9747    Gangster Gators

            3rd         13629   Cottonport Wildcats

 

Teamwork Competition

1st          9306 APCS-Mechanical Vikings

2nd        8531 MES Robotics

3rd        11221 Sacred Heart/Moreauville

 

Project Competition

            1st        75   Berchman’s Academy Saints

            2nd       9306   APCS-Mechanical Vikings

            3rd        9307   APCS-Robotic Viking’s

 

Special Awards

            Gracious Professionalism - 4102  LES Aim Techs

            Perseverance Award - 8531  MES Robotics

            Best Strategy Award - 9306 Mechanical Vikings

            Team Spirit Award - 11114  Bot Builders

            Against All Odds - 10559  Bunkie Elementary Learning Academy

            Most Innovative Components - 75  Berchman’s Academy


Northshore - 11/12

 

As of October 24:  21 of Maximum 24 teams

Team Number Team Name Organization Name City
5091 Hungry HomeSkullers Hungry HomeSkullers Walker
2846 Dunham Tigers Dunham School Baton Rouge
10873 Cybercats Christ Episcopal School Covington
12756 CES Robots #2 Christ Episcopal School Mandeville
1411 Our Lady of the Lake School Our Lady of the Lake School Mandeville
7447 NMS Braves Northwestern Middle School Zachary
6867 iROBOTZZZ Audubon Charter School New Orleans
6872 GADGETZ Audubon Charter School New Orleans
4546 MBS Pelibotics Most Blessed Sacrament Baton Rouge
6716 Robot Rockers Little Oak Middle School Slidell
6106 5 Second Rule Boyet Junior High School Slidell
10191 EXO-Bots St. Tammany Junior High Slidell
10193 Jr. EXO-Bots St. Tammany Junior High Slidell
5024 Bayou Builders Louisiana Children's Discovery Center Hammond
1059 Warrior Robots St. Theresa Middle School Gonzales
6101 Bonne Ecole  Bonne Ecole Elementary School Slidell
9170 Robot Warriors Woodlawn Middle School Baton Rouge
9171 Woodlawn Code Monkeys Woodlawn Middle School Baton Rouge
5968 Lego Knights Iberville Parish Math Science and Arts Academy Plaqeumine 
9641 League Of Extraordinary Gentlemen Northshore HEA Covington
668 SAM's Team St. Angela Merici School Metairie

 
Qualifier Awards
Champion's Award - 6106 5 Second Rule 
Robot Performance - 6106 5 Second Rule
 
Robot Design
Mechanical Design - 9171 Woodlawn Code Monkeys
Programming - 9641 League of Extraordinary Gentlemen
Strategy & Innovation - 5024 Bayou Builders
 
Project
Research - 6867 iRBOTZZZ
Innovative Solution - 5091 Hungry Homeskullers
Presentation - 12756 CES Robots #2
 
Core Values
Inspiration - 1059 Warrior Robots
Teamwork - 10873 Cybercats
Gracious ProfessionalismTM - 5968 LEGO Knights
 
Team Number Team Name R1 R2 R3 Max
6106 5 Second Rule 93 78 128 128
12756 CES Robots #2 109 114 123 123
6867 iROBOTZZZ 81 117 90 117
5091 Hungry HomeSkullers 114 92 108 114
10873 Cybercats 88 113 107 113
5024 Bayou Builders 113 100 106 113
5968 Lego Knights 100 102 95 102
1411 Our Lady of the Lake School 98 93 75 98
2846 Dunham Tigers 84 77 98 98
6872 GADGETZ 79 97 91 97
6716 Robot Rockers 85 94 97 97
7447 NMS Braves 73 97 79 97
1059 Warrior Robots 82 76 96 96
9171 Woodlawn Code Monkeys 81 95 80 95
9170 Robot Warriors 67 91 90 91
668 SAM's Team 86 80 73 86
6101 Bonne Ecole  82 54 78 82
10191 EXO-Bots 45 82 55 82
9641 League Of Extraordinary Gentlemen 76 79 79 79
10193 Jr. EXO-Bots 34 55 69 69
4546 MBS Pelibotics 40 51 60 60
 
 
 
Louisiana FIRST Lego League Northshore Qualifier
Saturday,November 12, 2011

 

 

 

7:45                            Volunteers, judges and referees arrive

 

8:00 am                     Registration, pit table assignments and open practice

 

8:30 am                 Meeting for all team coaches

 

8:45 am                     FLL Judges go to judging rooms

Judge’s Assistants go to judging areas and assist the judges

Referees go to Challenge tables

 

9:00 – 10:30              Practice Rounds on competition tables

 

9:15 – 11:55              Project, Robot Design, and Core Values Judging Sessions

 

 

Project

Robot 

Core Values

 

Room 1

Room 2

Room 3

Room 4

Room 5

Room 6

9:15 AM

5091

6106

6872

5024

1411

9170

9:30 AM

2846

10191

4546

1059

7447

9171

9:45 AM

10873

10193

6716

6101

6867

5968

10:00 AM

12756

5024

5091

9170

6872

9641

10:15 AM

1411

1059

2846

9171

4546

668

10:30 AM

7447

6101

10873

5968

6716

6106

10:45 AM

6867

9170

12756

9641

5091

10191

11:00 AM

6872

9171

1411

668

2846

10193

11:15 AM

4546

5968

7447

6106

10873

5024

11:30 AM

6716

9641

6867

10191

12756

1059

11:45 AM

 

668

 

10193

 

6101

12:00 PM

Finish

 

 

 

 

 

 

11:00 – 11:45           Moon Bike rides in the courtyard

 

11:45                          Opening Ceremony

 

11:55                          Formal Judging Concludes

 

12:00 – 12:55           Lunch

 

12:45                          Referees go to Challenge tables

 

1:00 – 2:51                Challenge Matches – Rounds 1-3

Round 1: 1:00 – 1:33

Round 2: 1:36 – 2:12

Round 3: 2:18 – 2:51

 

 

Round 1

 

Table A

Table B

Table C

Table D

1:00:00 PM

5091

7447

 

 

1:03:00 PM

 

 

6106

9170

1:06:00 PM

2846

6867

 

 

1:09:00 PM

 

 

10191

9171

1:12:00 PM

10873

6872

 

 

1:15:00 PM

 

 

5024

5968

1:18:00 PM

12756

4546

 

 

1:21:00 PM

 

 

10193

6101

1:24:00 PM

1411

6716

 

 

1:27:00 PM

 

 

1059

9641

1:30:00 PM

Fill-in

668

 

 

1:33:00 PM

Break

 

Round 2

1:36:00 PM

6106

5091

 

 

1:42:00 PM

 

 

9170

7447

1:45:00 PM

10191

2846

 

 

1:48:00 PM

 

 

9171

6867

1:51:00 PM

5024

10873

 

 

1:54:00 PM

 

 

5968

6872

1:57:00 PM

10193

12756

 

 

2:00:00 PM

 

 

6101

4546

2:03:00 PM

1059

668

 

 

2:06:00 PM

 

 

9641

6716

2:09:00 PM

Fill-in

1411

 

 

2:12:00 PM

Break

 

Round 3

2:18:00 PM

7447

9170

 

 

2:21:00 PM

 

 

5091

6106

2:24:00 PM

6867

9171

 

 

2:27:00 PM

 

 

2846

10191

2:30:00 PM

6872

5968

 

 

2:33:00 PM

 

 

10873

5024

2:36:00 PM

4546

6101

 

 

2:39:00 PM

 

 

668

10193

2:42:00 PM

6716

9641

 

 

2:45:00 PM

 

 

1411

1059

2:48:00 PM

12756

Fill-in

 

2:51:00 PM

Finish

 

 

 

2:18                            Judging Tally Begins  - Scorers go to Judges’ room

 

3:00                            Judges go to judging room to begin determining the awards. 

 

3:00 3:15                Informal Top Four Show Down

 

3:45                            Awards Ceremony

 

4:00                            Close

 


North - 11/19

 

As of October 19: 12 of Maximum 12 teams (Qualifier is CLOSED)

Team Number

Team Name

Organization Name

City

1944

NutriDawgs

A.E. Phillips Lab School

Ruston

11272

SJB Cardinals

St. John Berchman's Cathedral School

Shreveport

9034

Bickhambots 3

Donnie Bickham Middle School

Shreveport

9027

Bickhambots

Donnie Bickham Middle School

Shreveport

9030

Bickhambots 2

Donnie Bickham Middle School

Shreveport

1852

Bulldogs Robotics

W. T. Lewis Elementary

Bossier City

8027

Soaring Eagles

Evangel Christian Academy

Shreveport

9058

Flamin Robotz

Keithville Middle School

Keithville

9061

Ninja Turtlez

Keithville Middle School

Keithville

3302

The Eagles

Elm Grove Middle School

Bossier City

9445

Stockwell Place Team 1

Stockwell Place Elementary

Bossier City

10967

Robo-Chargers

Caddo Middle Career Technology School

Shreveport

 

Qualifier Awards
Champion's Award - 3302 The Eagles
Robot Performance - 1944 NutriDawgs
 
Robot Design - 9058 Flamin Robotz
 
Project - 1852 Bulldogs Robotics
 
Core Values - 9034 Bickhambots 3
 
 
Team Number Team Name R1 R2 R3 Max
1944 NutriDawgs 125 134 89 134
8027 Soaring Eagles 114 121 90 121
3302 The Eagles 108 119 116 119
9061 Ninja Turtlez 104 97 77 104
9445 Stockwell Place Team 1 97 103 87 103
9058 Flamin Robotz 100 51 58 100
11272 SJB Cardinals 98 93 96 98
1852 Bulldogs Robotics 85 54 98 98
9034 Bickhambots 3 66 78 94 94
10967 Robo-Chargers 12 86 77 86
9027 Bickhambots 1 80 80 0 80
9030 Bickhambots 2 76 50 0 76


New Orleans - 11/19

 

As of November 3: 24 of Maximum 24 teams (Qualifier is Closed)

Team Number Team Name Organization Name City
67 New Orleans Clean Police St. Dominic School New Orleans
4526 The Dragon Chefs St. George's Episcopal School New Orleans
6762 Robopanthers St. Paul's Episcopal School New Orleans
1897 Team Iditarod Hynes Charter School New Orleans
2217 Who Dat Homeschoolers NOLA Learning Odyssey New Orleans
312 Haynes Academy Haynes Academy for Advanced Studies Metairie
10079 League of Lions (LOL) Lusher Charter School New Orleans
11587 Marrero Mudbugs Marrero Academy for Advanced Studies Marrero
5054 Cardinal Coders Sacred Heart of Jesus (Norco) Norco
11144 Banneker All Stars Benjamin Banneker Elementary and Middle School New Orleans
367 Digital Crusaders St. Matthew the Apostle River Ridge
3622 Under Estimated Thinkers Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet Baton Rouge
7250 Big buddybotz Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet Baton Rouge
9485 Crusader Bots Cypress Heights Academy Baton Rouge
1886 Electric Crocs Gretna No. 2 Academy Gretna
1887 Gator Brainiacs Gretna No. 2 Academy Gretna
3272 SOAR Parkview Baptist Middle School Baton Rouge
6066 Cyberbears Benjamin Franklin Elementary New Orleans
11143 Benjamin Banneker Stars  Benjamin Banneker Elementary and Middle School New Orleans
6293 Pelicanbots Kenilworth Science & Technology Baton Rouge
6297 Alienbots Kenilworth Science & Technology Baton Rouge
11450 The Gators Holy Name of Jesus School Jefferson
6140 GSLE Baton Rouge Girl Scouts Louisiana East New Orleans
6142 GSLE New Orleans Girl Scouts Louisiana East New Orleans

 

Qualifier Awards
Champion's Award - 312 Haynes Academy
Robot Performance - 367 Digital Crusaders
 
Robot Design
Mechanical Design - 3272 SOAR
Programming - 6297 Alienbots
Strategy & Innovation - 10079 League of Lions (LOL)
 
Project
Research - 367 Digital Crusaders
Innovative Solution - 67 New Orleans Clean Police
Presentation - 2217 Who Dat Homeschoolers
 
Core Values
Inspiration - 3622 Under Estimated Thinkers
Teamwork - 6140 GSLE Baton Rouge
Gracious ProfessionaliosmTM - 4526 The Dragon Chefs
 
Judge's Award
 
Team # Team Name R1 R2 R3 Max
367 St Matthew the Apostle - Digital Crusaders 114 120 135 135
1887 Gretna No 2 Academy - Gator Brainiacs 70 116 75 116
1897 Hynes Charter School - Team Iditarod 92 111 87 111
10079 Lusher Charter School - League of Lions (LOL) 110 96 74 110
312 Haynes Academy for Advanced Studies 70 83 109 109
5054 Sacred Heart of Jesus (Norco) - Cardinal Coders 106 106 93 106
7250 Scotlandville Middle - Big Buddy Technobots 62 106 104 106
67 St. Dominic School - Dragons 92 81 102 102
6762 St Paul's Episcopal School - Robopanthers 80 95 102 102
9485 Cypress Heights Academy - Crusader Bots 101 90 83 101
1886 Gretna No 2 Academy - Electric Crocs 77 99 78 99
4526 St George's Episcopal School - The Crawdaddies 97 80 70 97
6297 Kenilworth Science & Tech - Alienbots 43 97 95 97
2217 NOLA Learning Odyssey - Who Dat Homeschoolers 86 93 69 93
3622 Scotlandville Middle - Under Estimated Thinkers 66 91 53 91
11587 Marrero Academy for Advanced Studies - Marrero Mudbugs 88 64 90 90
6142 Girl Scouts LA East - GSLE New Orleans 90 81 75 90
6293 Kenilworth Science & Tech - Pelicanbots 84 63 85 85
6066 Benjamin Franklin Elem - Cyberbears 68 57 82 82
3272 Parkview Baptist Middle - SOAR 67 69 79 79
11143 Benjamin Banneker School - Benjamin Banneker Stars 53 56 74 74
11144 Benjamin Banneker School - Banneker All Stars 52 40 66 66
6140 Girl Scouts LA East - GSLE Baton Rouge 55 58 52 58


Mid-City 11/19

 

As of October 19: 10 of Maximum 12 teams

Team Number Team Name Organization Name City
9439 X-BOTS 360 Judice Middle School Duson
13322 Smurfs Benjamin Franklin Elementary Extension New Orleans
12637 The Pathfinders  J Q Adams Middle School Metairie
10542 Mustang Maniacs Metairie Academy for Advanced Studies Metairie
10299 Lego Leaders Ecole Bilingue de la Nouvelle-Orleans New Orleans
13550 Science Club SciTech Academy at Laurel New Orleans
8130 Robo Eagles Lake Forest Charter School New Orleans
12149 RoboRookies Lake Forest Charter School New Orleans
5665 Tech-Tigers Anderson Middle School New Iberia
12585 Henderson's Handlers Orleans Parish Schools New Orleans

Qualifier Awards
Champion's Award - 8130 Robo Eagles
Robot Performance - 10299 LEGO Leaders
 
Robot Design - 13322 Smurfs
 
Project - 9439 X-Box 360
 
Core Values  - 12637 The Pathfinders
 
Gracious ProfessionalismTM - 10542 Mustang Maniacs

Team Number Team Name R1 R2 R3 Max
10299 LEGO Leaders 82 74 86 86
12637 The Pathfinders  79 80 71 80
10542 Mustang Maniacs 54 65 78 78
8130 Robo Eagles 5 72 76 76
9439 X-BOTS 360 69 64 63 69
13322 Smurfs 64 64 63 64