FIRST ® LEGO® League








Tournaments . . .


Qualifying tournaments in Louisiana will be held on Saturday, Nov. 7th and 14th, 2015.  Teams may apply to participate in ONE qualifying tournament.  The number and location of qualifiers are determined once national registration is closed by the end of September or when field sets run out (whichever is first).  The LA State Championship will be held on Saturday, December 5th, at Holy Cross High School in New Orleans and is open to 60 teams who have advanced from a sanctioned LA FLL Qualifying Tournament.


Qualifying Tournament

Locations  & Dates

Required Team Documents


(check to see where your team is competing)

Tournament Fees and Payment

What should a team bring

to a tournament?

Qualifying Tournament Fee Payment

Team Advancement Process

(from Qualfier to Championship)



*Online Registration Link (available Nov.8th-20th)




LA FIRST LEGO League Qualifying Tournaments


Geographic Area


Sat, Nov. 14

Baton Rouge

Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet Academy, Baton Rouge

Sat, Nov. 14

Baton Rouge

Woodlawn High School, Baton Rouge

Sat, Nov. 14


Comeaux High School, Lafayette

Sat, Nov. 14


UL (Univ. of Louisiana), Lafayette

Sat, Nov. 14

Lake Charles

McNeese State University, Lake Charles

Sat, Nov. 14

North shore of Lake Pont.

Fontainebleau/Slidell High School, Mandeville

Sat, Nov. 14

North shore of Lake Pont.

Northshore High School, Slidell

Sat, Nov. 7


Sci-Port, Shreveport

Sat, Nov. 14

South shore of Lake Pont.

Academy of Our Lady, Marerro (westbank N.O.)

Sat, Nov. 14

South shore of Lake Pont.

Destrehan High School, Destrehan

Sat, Nov. 14

South shore of Lake Pont.

Newman / Dominican High Schools, New Orleans

Sat, Nov. 7

South shore of Lake Pont.

SPAWAR at UNO, New Orleans



Maps of 2015 LA FLL Qualifying Tournaments - click to see map

(back to top)



Registration for Louisiana FIRST LEGO League Qualifying Tournaments opens Thursday Oct. 1st at 6am and closes October 15th, 11pm.  We have 12 wonderful hosts offering tournaments.  It is an application process, and teams applying to a tournament in their immediate geographic area (listed above) will be accepted into events on a first-come-first-served basis.  Teams that are applying outside of their geographic area will be accepted into a tournament only if space permits.  If multiple tournaments exist in an area, a max of 12 teams will be accepted until all tournaments in that area are filled.  Only then will the max be lifted, if necessary.  The only exception is the Woodlawn event in Baton Rouge, which is a double 12-team tournament, so they can accommodate 24.


This year (for the first time), we are using the national registration site which you access through your TIMS account (where you originally registered).  


  • Login to TIMS and go to your Team Summary Page to Event Applications and click on ADD (button is active only if team registration is paid)
  • Click on View/Choose Events button on the page labeled View Summary of Team Event Registration,
  • On the Choose An Event page, go to Louisiana Qualifying Tournaments Group and click on View Group (to the right).  You shouldn’t have to use the search filter, as the group should automatically appear.
  • You should now see the 12 events offered in Louisiana.  Identify your event and click on View Event.
  • On your preferred event page, there should be an APPLY button once it goes live. 

Once you are accepted into an event (by the LA FLL Planning Committee), you should receive an automatic email confirmation from FIRST.  If more than 12 teams apply for an event, those teams will be contacted regarding their options.  Hopefully we will be able to accommodate everyone’s 1st choice.  Please let me know if you run into any problems registering.


PLEASE DO NOT SEND YOUR $30 CHECK TO A TOURNAMENT HOST UNTIL YOU ARE OFFICIALLY ACCEPTED INTO THAT TOURNAMENT. We are in the process of completing the table below identifying to whom and where checks are to be sent.


REQUIRED TEAM DOCUMENTS (bring with you to the tournament)

  • Consent/Release Form for each coach and team member (completed by their parent/guardian) presented at EACH tournament (qualifier and championship).  If your team members have registered online on the Student Team Member Information System (STIMS) and had their parents complete the form online (FIRST is strongly encouraging the online route and has sent emails to all registered teams explaining), then coaches simply need to print out your Team Roster from your TIMS Team Summary page.  It will show which students are on your team and which have completed the form.  If team members have NOT registered and completed the form online, they must provide a signed paper Consent/Release form at each event.  If your team advances to the LA State Championship, the LA FLL Planning Committee will likely require team members to register online and will require the official Team Roster, as this is what FIRST is asking us to do. 
  • Team Information Sheet (also known as Team Introduction or Team Profile sheet).  Bring 4 copies - one for registration and one for each of the judging sessions (robot design, project, and core values).
  • Core Values POSTER - (REQUIRED AT THE STATE CHAMPIONSHIP AND AT THE QUALIFIERS), must present in your judging session. It provides valuable information to assist in the Core Values judging process.  You must provide this to be eligible for the Core Values award.  The poster requirement is new this year and replaces the Core Values report that has been required in the past.

  • Robot Design Executive Summary (STRONGLY RECOMMENDED, BUT NOT REQUIRED) not only conveys important information to the judges, but helps the team organize ahead of time what they believe is important information.



  • Signed Consent and Release forms (REQUIRED unless have been filled out online))
  • Team introduction page (REQUIRED)
  • Robot Design Executive Summary (recommended, but not required)
  • Robot and attachments
  • Parts kit (extra parts for repairs/adjustments)
  • Print out of mission programs and robot design executive summary
  • Materials, props, and equipment needed for Project presentation
  • Laptop computer with batteries and/or AC adaptor, extra batteries, extension cords
  • Team scrapbook
  • Team banner, posters, or other decorations for pit space
  • Snacks and drinks
  • Storage box for personal items
  • USB cable
  • Fun, inexpensive items to share with other teams (pins, hats, personalized team playing cards). This practice is a fun way for teams to get to know each other.  Handmade items that reflect your team or organization (school, troop, etc.) are also great.

(back to top)



Team selection for advancement to the LA State Championship is determined by the “FIRST Champions Award Criteria”, which is an overall ranking based on team performance in all 3 judging sessions (Core Values, Project, Robot Design) plus performance on the field – see FIRST Judging FAQ.  The intent is to have 12-team qualifiers, but sometimes the numbers vary, so advancement is based on a percentage that will be determined from the number of teams we have in Louisiana after national registration is closed.  60 teams will be invited to the LA State Championship.  If your team is invited to advance, you MUST register by Nov. 21st at the online link which will be posted on this website.  After that date, open slots will be offered to teams on the waiting list.


Number of teams who will be invited to advance from each 2015 FLL Qualifying Tournament:

The number of advancing teams is based on a percentage determined by 60 teams that can be accomodated at the Championship, minus 3 wildcard spots, divided by the 141 Louisiana teams that registered for Qualifying Tournaments.  The wildcard spots are granted to tournament hosts that have their own teams, recognizing the time and effort it takes to host a tournament, which cuts into their time coaching a team.  If their teams are awarded an advancement by the judges, the wildcard spots would be placed into the general pool of spots available to alternates (also named by the tournament judges).  Alternates are also invited if "advancing" teams decide not to register for the Championship.


Date of Event Tournament Location # teams registered # invited to advance
Nov. 14th  Academy of Our Lady, New Orleans  9 4
Nov. 14th  Comeaux High School, Lafayette 14 6
Nov. 14th  Destrehan High School, Destrehan 13 5
Nov. 14th  Fontainebleau High School, Mandeville 14 6
Nov. 14th  McNeese University,Lake Charles 14 6
Nov. 14th  Newman / Dominican, New Orleans 14 6
Nov. 14th  Northshore High School, Slidell 11 4
Nov. 7th  Sci-Port: Louisiana's Science Center, Shreveport 4 2
Nov. 14th  Scotlandville Academy, Baton Rouge 11 4
Nov. 7th  SPAWAR at UNO, New Orleans 11 4
Nov. 14th  UL Lafayette 11 4
Nov. 14th  Woodlawn High School, Baton Rouge 15 6
  TOTAL 57

(back to top)


2015 TOURNAMENT REGISTRATION, FEES AND PAYMENT - all tournaments have a $30 local registration fee

Registration for qualifying tournaments will open October 1st through 15th and will be handled through the Team Information Management System (TIMS).  Teams will be asked to identify their first and second choice for a qualifying tournament, and preference will be given to geographical proximity.  Every attempt will be made to give a team their first choice, but the main priority is to assure that all teams who wish to compete have a spot in a tournament.  When you receive confirmation of which qualifier you are accepted into (you can check the 2015 TOURNAMENT ASSIGNMENTS below), please go to 2015 TOURNAMENT FEE PAYMENT INFORMATION at the bottom of this page for information regarding whom to pay and where to send a $30 check.  It is payable directly to the host organization, so instructions for each qualifier will be different.

(back to top)


2015 TOURNAMENT ASSIGNMENTS - by team number (posted 10/19/2015)

Team Number Team Name Organization Tournament Assignment
501 AES Blue Gators Ascension Episcopal School Comeaux
647 Tiger Techs Florida Avenue Elementary School Northshore
724 Techno Tutors St Georges Episcopal School Newman/Dom
959 Pickering Red Devils Pickering Elementary School McNeese
1295 Haynes RoboJackets Haynes Academy School for Advanced Studies Acad. of Our Lady
1403 GSLE Baton Rouge Girl Scouts Louisiana East SPAWAR
1406 GSLE Slidell Girl Scouts Louisiana East Northshore
1407 GSLE Destrehan Girl Scouts Louisiana East Destrehan
1408 GSLE New Orleans Girl Scouts Louisiana East Destrehan
1409 Rockin' Legoers - GSLE Luling Girl Scouts Louisiana East Destrehan
1429 Berchmans Saints Team A Schools of the Sacred Heart UL
1550 St. Paul's RoboPanthers St Paul'S Episcopal School Newman/Dom
1620 CPAMST Concordia Academy of Math, Science & Technology SPAWAR
2522 S.J. Green Samuel J. Green Charter School Acad. of Our Lady
2523 RoboPelicans Morris Jeff Community School Newman/Dom
2583 Dragons St Dominic School Destrehan
2881 Tigerfire Slidell Junior High School Fontainebleau
2882 Mighty Minions Plantation Elementary School Comeaux
3341 Bickham-Bots Donnie Bickham Middle School Sci-Port
3575 Riverside Robotics Riverside Elementary School Northshore
3577 JMS Droids Judice Middle School Comeaux
3669 BFE BEARS Benjamin Franklin Elem. Math and Science Acad. of Our Lady
3719 Cybercats Christ Episcopal School Fontainebleau
3732 Team Phoenix Home School UL
3763 C.A.J.U.N.S. Home School UL
3766 The Bolts SciTech Academy  SPAWAR
4043 Bayou Builders Louisiana Children's Discovery Center Fontainebleau
4071 Steel Eagles Holy Savior Menard High School Comeaux 
4219 Team Falcon Episcopal School of Acadiana UL
4249 St. Theresa Warrior Robots St Theresa of Avila School Scotlandville
4731 St. Clement of Rome Argobots St Clement of Rome School SPAWAR
4914 M3: Mighty Marlin Mechanics L.P. Monteleone Junior High School Fontainebleau
5050 Gatorbytes Creekside Junior High Northshore
5277 Team Iditarod Edward Hynes Charter School Newman/Dom
5304 RoboHawks Westdale Middle School Woodlawn
5417 Cyberbears Benjamin Franklin Elem. Math and Science SPAWAR
5424 Delta Storm Delta Charter School Sci-Port
5598 SPES RoboCougars St Pius Elementary School UL
5643 Prowling Panther's Fifth Ward Elementary School Destrehan
5899 Berchmans Academy Scholastics Schools of the Sacred Heart Comeaux
6198 Lego Leaders Ecole Bilingue De La Nouvelle Orleans Newman/Dom
6202 Lego Warriors Family Friends McNeese
6801 Tigerbots the Dunham School Woodlawn
7101 Louise S. McGehee School Mc Gehee School Newman/Dom
7141 Metairie Academy Mustangs Metairie Academy for Advanced Studies Newman/Dom
7394 Isidore Newman Lower School Isidore Newman School Newman/Dom
7547 Rob McEagleton & Friends Madisonville Junior High School Fontainebleau
7586 RoboRecyclers Leblanc Middle School McNeese
7723 Tigers R.K. Smith Middle School Destrehan
7776 PWCS Robotics Phillis Wheatley Community School Newman/Dom
7950 WW Lewis A W. W. Lewis Middle School McNeese
7951 WW Lewis B W. W. Lewis Middle School McNeese
8180 Isidore Newman Middle School Isidore Newman School Newman/Dom
8218 Fatima Warriors 1 Our Lady of Fatima School UL
8222 Fatima Warriors 2 Our Lady of Fatima School UL
8456 Mayfield Cy-bear League Henry L. Mayfield Elementary Northshore
8505 Titanium Owls Lake Harbor Middle School Fontainebleau
8788 Inspire the World Westdale Heights Academic Magnet School Woodlawn
8929 Robo Dragons Westdale Heights Academic Magnet School Scotlandville
9030 CoolCrafters Lake Harbor Middle School Fontainebleau
9289 NV Math Bots North Vermilion Middle School UL
9432 Team Virtual Home School Fontainebleau
9885 Blue Mind Group Westdale Heights Academic Magnet School Woodlawn
9930 Buchanan Bobcats  Buchanan Elementary School Woodlawn
10055 BRIS Falcons - The Angels Baton Rouge International School Scotlandville
10092 SMM Chargers St Margaret Mary School Northshore
10114 West St. John Elementary Techno Bots West St. John Elementary School (K-7) Destrehan
10141 The Woodlawn Warriors Woodlawn Middle School Woodlawn
10142 The Panther Pack Woodlawn Middle School Woodlawn
10256 Christian Brothers Falcons Christian Brothers School Acad. of Our Lady
10407 ROBOSTARS Bonne Ecole Elementary School Northshore
11300 Calvary Christian Conquerors Home School Acad. of Our Lady
11822 Kenilworth Kenilworth Science and Technology School Scotlandville
11875 DS squared  (Dutchtown Squint Squad) Dutchtown Middle School SPAWAR
12372 Cybershock Buchanan Elementary School Woodlawn
12700 GLO - BUILDERS International School of Louisiana SPAWAR
14157 Fellowship of the Scowrings Audubon Charter School Newman/Dom
14158 Detrashin' in Action Audubon Charter School Newman/Dom
15781 Berchmans Saints Team B Schools of the Sacred Heart UL
16306 Electrodes Neighborhood Group Destrehan
16363 AES White Gators Ascension Episcopal School Comeaux
16436 LEDing Knights Episcopal High School Woodlawn
16481 Cajun Connectors Home School Comeaux
16768 JBM Robotics J.B. Martin Middle School Destrehan
16947 Laakso J.H. Williams Middle School Comeaux
17111 AbitaBots Family Friends SPAWAR
17167 Mechani-COOL Crawfish Cedarwood School Fontainebleau
17374 Techno Cardinals Sixth Ward Elementary School Northshore
17378 Rovin Raiders Park Forest Middle School Scotlandville
17551 Piney woods robotics club Family Friends Northshore
17563 Panther's Pride Fifth Ward Elementary School Destrehan
17572 ROBO Chiefs J.D. Meisler Middle School Destrehan
17592 Langston Hughes Academy Langston Hughes Academy Charter School SPAWAR
17616 RunAmuck Acres Home School Comeaux
17813 TechnoCajuns Metairie Park Country Day School SPAWAR
17890 Carolyn Park Middle Carolyn Park Middle School Fontainebleau
17992 Blackhawks Home School Comeaux 
18122 Mini-Tors Hammond Eastside Elementary Magnet Fontainebleau
18167 Team Cleatus Donnie Bickham Middle School Sci-Port
18381 NV Science Bots North Vermilion Middle School UL
18386 Recyclin' Robos Patrick F. Taylor Science & Technology Academy Acad. of Our Lady
18387 Taylor Trash Collectors Patrick F. Taylor Science & Technology Academy Acad. of Our Lady
18401 Gear Girls Home School Comeaux
18456 Crazy Friday Knights Episcopal High School Woodlawn
18778 DS squared 2 (Dutchtown Squint Squad 2) Dutchtown Middle School SPAWAR
19007 BetaBots  Prairieville Middle School Woodlawn
19088 Robo Bucks Lakeside Primary School Woodlawn
19097 Lukeville Lynxs Lukeville Upper Elementary School Woodlawn
19225 Mighty Marrero Mudbugs Marrero Academy for Advanced Studies Acad. of Our Lady
19381 Trash Transformers Girl Scouts of Louisiana - Pines to the Gulf McNeese
19420 St. Andrew's Episcopal St Andrew'S Episcopal School Newman/Dom
19533 Westside Whirlbots Hammond Westside Upper Elementary School Fontainebleau
19544 RoboCardinals Sixth Ward Elementary School Northshore
19586 OLI 5th Robotics  Our Lady Immaculate School Comeaux 
19651 Eagle Engineers Evangel Christian Academy Sci-Port
19794 OLI 6/7 Robotics Our Lady Immaculate School Comeaux 
19795 OLI 8th Robotics Our Lady Immaculate School Comeaux 
19905 Cyber Seagulls Mandeville Middle School Fontainebleau
20066 Buchanan Nimbots 2015 Buchanan Elementary School Woodlawn
20204 Eagle Engineers St. John Elementary School McNeese
20260 Comet Robotics Maplewood Middle School McNeese
20268 Crusaders Family Friends Fontainebleau
20319 KDHSA 2015-16 Kenner Discovery Health Sciences Academy Destrehan
20378 Maplewood  Robotics Maplewood Middle School McNeese
20441 Arnett robotics  S. P. Arnett Middle School McNeese
20498 SPES CougarBots St Pius Elementary School UL
20675 Wolverines F. K. White Middle School McNeese
20676 Wolverine 2 F. K. White Middle School McNeese
20683 SJ Welsh Middle School S. J. Welsh Middle School McNeese
20775 Holy Family Bears Holy Family School Scotlandville
20871 Robotronics Pine View Middle School Northshore
21038 Coghill Cougars Mary D. Coghill Elementary School Newman/Dom
21146 OGP Robotics Team Oak Grove Primary School Woodlawn
21237 BRIS Junior Falcons - Paranormal Peregrines  Baton Rouge International School Scotlandville
21259 Oak Park Mindstorm Oak Park Middle School McNeese
21343 Capitol Middle Cougars - Green Capitol Middle School Scotlandville
21801 Roaring Robotics R.K. Smith Middle School Destrehan
22035 ARISEomatics Arise Academy Acad. of Our Lady
22441 TechnoGeeks East Baton Rouge Laboratory Academy Scotlandville
22537 Holy Family Bears 2 Holy Family School Scotlandville
22538 Holy Family Bears 3 Holy Family School Scotlandville

(back to top)



Please confirm your tournament placement above and remit your $30 tournament fee to the appropriate tournament host below:

(Please DO NOT remit any payment until tournament assignments have been made).


Tournament Make $30 check payable to: Mail to:
Academy of Our Lady Academy of Our Lady ATTN: Robotics, 5501 Westbank Expy, Marrero, LA 70072
Comeaux Comeaux High School Ms. Lisa Ranney, Comeaux High School, 100 W Bluebird Dr, Lafayette, LA ‎70508 
Destrehan Destrehan High Wildcat Robotics Mr. Brian Young, Destrehan High School, 1 Wildcat Lane, Destrehan, LA 70047
Fontainebleau Fontainbleau High School Ms. Tracy Hoffman,  Fontainebleau High School, 100 Bulldog Dr, Mandeville, LA ‎70471
McNeese McNeese Foundation Account 364 Dr. Zhuang Li, Box 91735, Department of Engineering, McNeese State University, Lake Charles LA 70609
Newman/Dominican Isidore Newman School Oskie Creech, Isidore Newman School, 1903 Jefferson Ave., New Orleans, LA 70115
Northshore Team 1912 Robotics Club Team 1912 Robotics Club, Northshore High School, 100 Panther Dr, Slidell, LA 70461
Sci-Port Sci-Port Mr. Lou Papai, Sci-Port, 820 Clyde Fant Pkwy, Shreveport, LA ‎71101
Scotlandville Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet Ms. Ingrid Cruz, Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet, 9147 Elm Grove Garden Dr, Baton Rouge, LA 70807
SPAWAR at UNO SSCLANT DET NOLA ESA ATTN: Andrew P. Simmons (7-2052), SPAWARSYSCEN ATLANTIC, 2251 Lakeshore Drive, New Orleans, LA 70122
UL  Credit Card Option - payable online http://cilat.org/fll  (preferred method of payment)
CILAT, UL Lafayette Douglas Williams, PO Box 42051, Lafayette, LA 70504
Woodlawn Woodlawn High School Mr. Daniel Eiland, Woodlawn High School, 15755 Jefferson Hwy, Baton Rouge, LA 70817

(back to top)


If you have questions about your specific event, please feel free to contact the tournament director below:


Tournament FIRST Team Tournament Director Email Address
Academy of Our Lady, New Orleans    Amy Morriss amymorriss@gmail.com
Comeaux High School, Lafayette FRC Team 3616 Lisa Ranney lranney2@cox.net
Destrehan High School, Destrehan  FRC Team 3039 Brian Young byoung@stcharles.k12.la.us
Fontainebleau High School, Mandeville FRC Team 2221 Tracy Hoffman Tracy.Hoffman@stpsb.org
  FRC Team 3946 Jesse Hobson jwhobsonasa@gmail.com
McNeese State University, Lake Charles    Zhuang (John) Li zli@mcneese.edu
Newman / Dominican High Schools   Oskie Creech OscarCreech@newmanschool.org
  FTC Team 9637 Crissy Giacona cgiacona@stmarysdominican.org
Northshore High School, Slidell FRC Team 1912 Allen Sorrell allen.l.sorrell@nasa.gov
    Clark Rowley  c_rowley@bellsouth.net
Sci-Port, Shreveport    Lou Papai lpapai@sciport.org
Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet Academy, Baton Rouge FTC Team Ingrid Cruz  ingridjomento@gmail.com
    Kashundra Nedie kstewart1@ebrschools.org
SPAWAR at UNO   Andrew Simmons andrew.simmons@navy.mil
UL Lafayette   Doug Williams doug.williams.ul@gmail.com
Woodlawn High School, Baton Rouge FRC Team 3337 Daniel Eiland deiland@ebrpss.k12.la.us