Sponsors
FAQ - FLL
FAQ -  Jr. FLL
2012 Louisiana Regional
2012 Important Dates
2012 Teams
2012 Qualifiers
2012 Registration
Junior FLL (6-9 yrs)
La First LEGO League
Download
2011 Food Factor
2011 Projects
2011 Qualifiers
2011 Regional
2011 Teams
Volunteers
Q & A
2009 FLL Forums
- - - - - - -
2010 Training
Rookie Fast Start
NXT Training
Funding Request
Links & Maps
Press & PR Downloads
- - - - - - - - -
Contact Us
 - - - Previous Years - - - -
2010 LA Results
Hall of Fame
2010 Body Forward Field Set-up
2009 Tournament
2008 Awards
Photo Player Flash
2006 NanoQuest
2005 Ocean Odyssey
2004 No Limits
2003 Mission Mars
New Orleans in LEGO
FAQ
e-mail me



Awards

 

Awards

Champion’s Award - This award recognizes a team that embodies the FLL experience by fully embracing our Core Values while achieving excellence in innovation in both Robot game and project

Team 12043 L.E.A.D. (Lego Engineering & Development), Northshore Home Educator's Association (NHEA), Covington

 

Champion’s Award Runner Up

Team 117 Boogie Woogie Robotics Team from Company St.D, St. Dominic School, New Orleans

 

Robot Mechanical Design Award - This award recognizes a team that designs and develops a mechanically sound robot that is durable, efficient, and highly capable of performing Challenge Missions

Team 3784 Brick Heads, Baton Rouge Home School Association, Walker

 

Robot Programming Award - This award recognizes a team that utilizes outstanding programming principles, including clear, concise and reusable code that allows their robot to perform challenge missions autonomously and consistently

Team 29 Phoenix, University of Louisiana, Lafayette

 

Robot Strategy & Innovation Award – This award recognizes a team that uses solid engineering practices and well-developed strategy to design and build an innovative, high-performing robot

Team 265 H.E.R.O., St. George's Episcopal School, New Orleans

 

Robot Performance Award – This award recognizes a team that scores the most points during the Robot Game. Teams have a chance to compete in at least three 2.5 minute matches and the highest score of any one match is selected

1st Place

Team 3784 Brick Heads, Baton Rouge Home School Association, Walker

2nd Place Robot Performance Award

Team 5361 AEP Robodogs, A.E. Phillips Lab School, Ruston

 

Project Research Award – This award recognizes a team that utilizes diverse resources to formulate an in-depth and comprehensive understanding of the problem they have identified

Team 12261 APCS Vikings, Avoyelles Public Charter School, Mansura

 

Project Innovative Solution Award – This award recognizes a team’s solution that is exceptionally well-considered and creative, with good potential to solve the problem researched

Team 725 Alpha Gators, Gretna No. 2 Academy, Gretna

 

Project Presentation Award – This award recognizes a team that effectively communicates the problem they have identified and their proposed solution to both the judges and other potential supporters.

Team 7656 Geeks, Audubon Charter School, New Orleans

 

Core Values Inspiration Award – This award celebrates a team that is empowered by their FLL experience and displays extraordinary enthusiasm and spirit

Team 10117 Robo Raiders, LeBlanc Middle School, Sulphur

 

Core Values Teamwork Award – This award recognizes a team that is able to accomplish more together than they could as individuals through shared goals, strong communication, effective problem solving, and excellent time management

Team 5937 W.I.S.E. Guys, Boyet Junior High, Slidell

 

Core Values Gracious Professionalism Award – This award recognizes a team whose members show each other and other teams respect at all times.  They recognize that both friendly competition and mutual gain are possible, on and off the playing field

Team 5361 AEP Robodogs, A.E. Phillips Lab School, Ruston

 

Judges’ Award – During the course of competition the judges may encounter teams whose unique efforts, performance, or dynamics merit recognition.  Some teams have a story that the judges choose to give special recognition to the team.  Judges Awards allow the freedom to recognize remarkable teams that stand out for reasons other than the Core Award categories.

Team 496 Berchman Academy Saints, Schools of the Sacred Heart, Grand Coteau

Team 3082 RoboDAWGS, David Thibodaux High School STEM Academy, Baton Rouge

Team 8383 TechnoKnights Blue, Episcopal High School, Baton Rouge

 

Rising Star Award – This award recognizes a team that the jusges notice and expect great things from in the future

Team 7857 WRKET Techno Tic Tocks (purple), Westdale Heights Academic Magnet, Baton Rouge

Team 9669 SH Robo UKnighted, Stuart Hall School for Boys, New Orleans

Team 11401 LEGOrillas, Ruppel Academy for Advanced Studies, Gretna

 


Robot Performance

 

Team

Team Name

Round 1

Round 2

Round 3

Best

Best

Rank

3784

Brick Heads

343

326

205

343

343

1

5361

AEP Robodogs

293

340

283

340

340

2

2870

Alienbots

145

330

220

330

330

3

12043

L.E.A.D. (Lego Engineering and Development)

305

315

310

315

315

4

6950

Friendbot

285

200

315

315

315

4

29

Phoenix

315

240

195

315

315

4

6517

TechnoKnights Gold

285

100

90

285

285

7

7776

ISGNO-SENIORS

122

216

281

281

281

8

5937

W.I.S.E. Guys

235

185

280

280

280

9

238

Haynes Academy Senior Savers

225

105

275

275

275

10

1482

SOAR

165

265

205

265

265

11

117

Boogie Woogie Robotics Team from Company St.D

233

206

252

252

252

12

7857

WRKE Techno Tic Tocks (purple)

180

215

250

250

250

13

14282

Data Driven

205

70

250

250

250

13

11404

Cyberbears

245

210

238

245

245

15

13050

NeXT Challengers

190

67

245

245

245

15

1978

Warrior Robots

175

165

240

240

240

17

14796

Tiger Techs

235

185

100

235

235

18

5023

CES Cybercats

155

230

225

230

230

19

9669

SH Robo UKnighted

145

230

210

230

230

19

265

H.E.R.O.

170

225

180

225

225

21

7657

The Flash Drives

190

220

200

220

220

22

12078

MBS Pelibots

155

220

125

220

220

22

8313

Robo-Chargers

75

155

210

210

210

24

10117

Robo Raiders

115

209

127

209

209

25

1153

Digital Crusaders

208

88

143

208

208

26

2869

Pelicanbots

95

165

205

205

205

27

12261

APCS Vikings

190

200

150

200

200

28

8383

TechnoKnights Blue

160

200

175

200

200

28

13115

Lego Leaders

120

130

200

200

200

28

8024

CES Elderbots

97

195

163

195

195

31

7656

The Geeks

85

155

195

195

195

31

496

Berchman Academy Saints 

191

160

150

191

191

33

7862

Mighty Mustangs

190

110

115

190

190

34

14991

Benton Tigers

160

185

110

185

185

35

2149

Bayou Builders

185

145

115

185

185

35

11872

CrusaderBots

140

70

185

185

185

35

8959

League of Lions (LOL)

135

115

185

185

185

35

6503

Tigerfire

165

180

175

180

180

39

9558

Cardinal Coders

90

175

130

175

175

40

725

Alpha Gators

153

140

172

172

172

41

3082

RoboDAWGS

171

100

170

171

171

42

16299

Ram-Bots

110

170

145

170

170

43

14767

Sparkly Samurai

165

155

70

165

165

44

5596

Stockwell Place

135

160

90

160

160

45

7151

Robot Rockers

120

70

160

160

160

45

4927

Elm Grove Eagles

55

155

145

155

155

47

4122

Avoyelles Lego Kids

100

150

110

150

150

48

11401

LEGOrillas

106

141

94

141

141

49

7874

Ollie-nators

60

75

135

135

135

50

11946

RoboPanthers

125

90

50

125

125

51

13654

Tournamators

120

120

110

120

120

52

7930

Technogeeks Jr.

85

110

115

115

115

53

6136

GSLE New Orleans

55

80

115

115

115

53

6134

GSLE Baton Rouge

95

80

100

100

100

55

14715

DOVEbots

80

75

100

100

100

55

8664

Capek's Revenge

55

60

90

90

90

57


Teams

 

Team Number Team Name Organization Name City Qualifier
29 Phoenix University of Louisiana Lafayette McNeese
117 Boogie Woogie Robotics Team from Company St.D St. Dominic School New Orleans Destrehan
238 Haynes Academy Senior Savers Haynes Academy Metairie Fontainebleau
265 H.E.R.O. St. George's Episcopal School New Orleans  Haynes
496 Berchman Academy Saints  Schools of the Sacred Heart  Grand Coteau McNeese
601 Team Iditarod Hynes Charter School New Orleans Haynes
725 Alpha Gators Gretna No. 2 Academy Gretna Destrehan
1153 Digital Crusaders St. Matthew the Apostle River Ridge Haynes
1482 SOAR Parkview Baptist School Baton Rouge Scotlandville
1978 Warrior Robots St. Theresa Middle Gonzales Haynes
2149 Bayou Builders Louisiana Children's Discovery Center Hammond Northshore
2869 Pelicanbots Kenilworth Science and Technology School Baton Rouge Scotlandville
2870 Alienbots Kenilworth Science and Technology School Baton Rouge Scotlandville
3082 RoboDAWGS David Thibodaux High School STEM Academy Baton Rouge Scotlandville
3784 Brick Heads Baton Rouge Home School Association Walker Scotlandville
4122 Avoyelles Lego Kids  Avoyelles Independent - Moreauville Moreauville SciPort
4927 Elm Grove Eagles Elm Grove Middle School Bossier City SciPort
5023 CES Cybercats Christ Episcopal School Covington Fontainebleau
5361 AEP Robodogs A.E. Phillips Lab School Ruston SciPort
5363 AEP LEGO Legends A.E. Phillips Lab School Ruston SciPort
5596 Stockwell Place Stockwell Place Elementary Bossier City SciPort
5937 W.I.S.E. Guys Boyet Junior High Slidell Northshore
6134 GSLE Baton Rouge Girl Scouts Louisiana East New Orleans Scotlandville
6136 GSLE New Orleans Girl Scouts Louisiana East New Orleans Destrehan
6503 Tigerfire Slidell Jr. High Slidell Fontainebleau
6517 TechnoKnights Gold Episcopal High School Baton Rouge Fontainebleau
6950 Friendbot University of Louisiana Lafayette McNeese
7151 Robot Rockers Little Oak Middle School Slidell Northshore
7656 The Geeks Audubon Charter School New Orleans Fontainebleau
7657 The Flash Drives Audubon Charter School New Orleans Fontainebleau
7696 ISL Rockin Elders International School of Louisiana  New Orleans Destrehan
15334 ISL Lego Jedi International School of Louisiana  New Orleans Destrehan
7776 ISGNO-SENIORS Islamic School of Greater New Orleans (ISGNO) Kenner Destrehan
7857 WRKE Techno Tic Tocks (purple) Westdale Heights Academic Magnet Baton Rouge Scotlandville
7862 Mighty Mustangs Metairie Academy for Advanced Studies Metairie Haynes
7874 Ollie-nators Our Lady of the Lake School Mandeville Northshore
7930 Technogeeks Jr. Scotlandville Middle Pre-Engineering Magnet Baton Rouge Scotlandville
8024 CES Elderbots Christ Episcopal School Covington Fontainebleau
8313 Robo-Chargers Caddo Middle Career Technology School Shreveport SciPort
8664 Capek's Revenge Donnie Bickham Middle School Shreveport SciPort
8959 League of Lions (LOL) Lusher Charter School New Orleans Haynes
9277 Greenlawn "Gearhead" Owls  Greenlawn Terrace Elementary Kenner Haynes
9558 Cardinal Coders Sacred Heart of Jesus, Norco Norco Destrehan
9669 SH Robo UKnighted Stuart Hall School for Boys New Orleans Northshore
10117 Robo Raiders LeBlanc Middle School Sulphur McNeese
11401 LEGOrillas Ruppel Academy for Advanced Studies  Gretna Haynes
11404 Cyberbears Benjamin Franklin Elementary Extension New Orleans Haynes
11872 CrusaderBots Cypress Heights Academy Baton Rouge Scotlandville
11946 RoboPanthers St. Paul's Episcopal School New Olreans Haynes
12043 L.E.A.D. (Lego Engineering and Development) Northshore Home Educator's Association (NHEA) Covington Scotlandville
12078 MBS Pelibots Most Blessed Sacrament Baton Rouge Destrehan
12261 APCS Vikings Avoyelles Public Charter School Mansura McNeese
13050 NeXT Challengers Classical Conversations Ethel Fontainebleau
13115 Lego Leaders Ecole Bilingue de la Nouvelle-Orléans New Orleans Haynes
13654 Tournamators Northshore Home Educator's Association (NHEA) Madisonville Northshore
14282 Data Driven Northshore Home Educator's Association (NHEA) Slidell Northshore
14715 DOVEbots Saint Scholastica Academy Covington Fontainebleau
14767 Sparkly Samurai W. W. Lewis Middle School Sulphur McNeese
14796 Tiger Techs Florida Avenue Elementary Slidell Northshore
14991 Benton Tigers Benton Middle School Benton SciPort


Schedule